Môj príbeh

Bylinkárka z dedinky Prosiek…

Volám sa Lenka a bylinky mám v pamäti od detstva.

Naša história
Môj príbeh bylinkárky začal v detstve. Čaje mojej starkej nič neprekoná a starký – ten mal bylinky asi na všetko. Od lopúchov na rast vlasov cez všeliečivý propolis od včielok, nakladané ľalie v liehu, nechtík v bravčovej masti…

Lenka Guráňová
Zakladateľka
lnatura historia a môj príbeh

“Desiatky nachodených kilometrov po lúkach Liptova.”

Všetko sa to začalo narodením mojich dvojičiek.

Starostlivosť o miminká mi ukázala cestu, ktorou som sa pustila bývaním na dedine. Pestovanie zeleniny v záhrade sa stalo samozrejmosťou. Spoznávanie byliniek zas novým koníčkom. Namiesto anglického trávnika mi dnes na konci záhrady rastie medvedí cesnak, pri obecnom úrade vždy nájdem lastovičník a tam na konci, hneď za posledným domom rastie materina dúška.

Každý rok si pridám niekoľko nových rastlín.

Ktoré začnem zbierať a potom sušiť, macerovať, lúhovať, testovať v mastiach, krémoch…

Minulý rok som napríklad pri kopaní domáceho chrenu pridala rastlinu hneď vedľa neho – kostihoj.  Ďalšou bola trezalka, ktorá dostala chválospevy proti ekzémom, alebo lipkavec sýridlový, ktorý mi rástol 3 roky v záhradke ako burina a nakoniec sa ukázal ako to najlepšie proti pigmentovým škvrnám. 

“Ako vraví Katka, vedomosti treba odovzdávať ďalej…”

Kedysi boli na dedine vždy nejaké “bylinkárky”.

Každý sme nejakú poznali alebo o nej počuli. No akoby takéto osoby vymizli. A už je ich velmi málo, ich staré knihy sú čoraz vzácnejšie a ich desaťročia skúseností nie sú nikomu odovzdávané.  Ak ich recepty a znalosti zachovám, tradícia pôjde ďalej a prírodné liečiteľstvo úplne nevymrie. Vraví  sa, že príroda má liek na všetko. Len sme ju akosi v rýchlom tempe života zabudli počúvať. Mojou bezodnou studňou vedomostí je teta Magda. Vždy sa smeje, že “no čo máš”, keď za ňou opäť idem a potom už len gravitácia prekonáva silu mojej sánky, ako ma teta Magda dostáva z mojej španielskej dediny znalostí na tú prosiecku.

Áno, aj tento rok ma nájdete cupitajúc s pleteným košíkom…

…pred západom slnka do mojej bylinkovej záhrady nazbierať lupene nechtíka, kým sa kvietky “zavrú” na noc.

Potom sa pridám k mojim deťom a opekaniu špekáčiek a domácej slaniny od suseda pri ohni. Budeme krútiť žeravé konce drevených palíc do tmy a rozprávať si strašidelné príbehy, kým pôjdeme vydymení, ale šťastní spať. A, keď deti pospia, nechtík už bude na najmenšom plameni “bublať ” v bambuckom masle a ja budem za stolom pri otvorenej encyklopédií študovať novoobjavené bylinky a sŕkať horúci čaj uvarený z byliniek, ktoré už poznám. 

A raz všetky tieto znalosti rada odovzdám, keď budú moje dcérky pýtať radu pre moje vnúčatá, alebo komukoľvek, kto ma osloví. V tom som našla svoju cestu života. Vedie priamo cez rozkvitnutú lúku plnú byliniek.

BIo kozmetika z liptova

Vaša pleť vás ochraňuje a reprezentuje

Veríme v silu prírody